Ta strona używa Javascript. Proszę włączyć JS w przeglądarce.

Oczyszczanie wątroby

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w okresie wiosenno letnim budzi się aktywność wątroby i powinniśmy bardzo zadbać o jej odpowiednie oczyszczenie i funkcjonowanie, aby w dalszym czasie cieszyć się zdrowiem i radością życia.

Kolejnym krokiem w oczyszczaniu jest zajęcie się wątrobą

Niektóre zewnętrzne objawy zanieczyszczonej wątroby:

 1. Pojawienie się na ciele piegów, znamion brązowych i brodawek.
 2. Zimna i wilgotna skóra ciała i rąk.
 3. Zabarwiony na żółto spód języka.
 4. Brak możliwości zrobienia prawą nogą kroku takiej samej długości jak lewą.

Przyczyny nieprawidłowej pracy wątroby:

 • nadmierne spożywanie posiłków i płynów,
 • nadmierne spożywanie cukru, produktów cukrowych, owoców i alkoholu,
 • nadmierne spożywanie tłuszczów, oleju roślinnego oraz tłustego mięsa, sosów i zup na wywarach kostnych,
 • nadmierne spożywanie posiłków gotowanych i rafinowanych, zawierających w składzie chemię,
 • nadmierne spożywanie chleba (świeżego) i wyrobów mącznych,
 • przyzwyczajenie do spożywania posiłków przed snem lub w nocy.

Profilaktyka

 1. Zmniejszyć ilość spożywanych posiłków.
 2. Spożywać więcej gotowanych warzyw (30-40%) od ogólnej ilości posiłków na dobę.
 3. Jeść więcej kwaśnych rzeczy i warzyw z witaminą C, ponieważ wątroba bardzo lubi tę witaminę.
 4. Spożywać wszystko świeżo przygotowane (nie jeść posiłków podgrzewanych lub z poprzedniego dnia).
 5. Starać się przygotowywać posiłki na parze.

Miękkie oczyszczanie wątroby sokami warzywnymi

Pierwszy zestaw;Marchew 300g,ogórek świeży 90g, burak 90g.Drugi zestaw;Marchew 270g, seler 130g, pietruszka 60g.Zastosowanie zestawówPić rano na czczo. Stosować najlepiej latem i jesienią.

Oczyszczanie igliwiem

Wziąć 5 stołowych łyżek igliwia sosny lub świerku, drobno posiekać, zaparzyć wrzątkiem 0,5 litra i gotować 10 minut na małym ogniu.Przecedzić i wlać do termosu. Pić w ciągu dnia małymi łykami o dowolnej porze. Wywar należy robić codziennie świeży. W trakcie tej kuracji mocz będzie mętny i zabarwiony na różne kolory. Kiedy mocz wróci do normalnego zabarwienia (kolor jasnego piwa), kuracja powinna być zakończona.Kurację należy stosować w lutym, marcu i kwietniu.

Instrukcja metodyczna oczyszczenia wątroby

Skuteczność oczyszczenia wątroby zależy od całkowitego zastosowania się do przepisu i przeprowadzenia wszystkich etapów.

Etap pierwszy. Wcześniejsze przygotowanie- "złagodzenie" organizmu. Jest to niezbędne do tego, by rozluźnić, nagrzać i nawilżyć organizm. "Złagodzenie" organizmu można osiągnąć korzystając z sauny lub biorąc gorącą kąpiel. Takich zabiegów powinno być przynajmniej 5 (po 10-20 min). Najważniejsze, by poczuć rozluźnienie, zrelaksowanie po takim zabiegu łagodzącym i rozgrzanego całego ciała. ostatnie "złagodzenie" proszę przeprowadzić na dzień przed głównym zabiegiem oczyszczającym.

Etap drugi. Przez 3-4 dni przed oczyszczeniem żywić tylko głównie produktami pochodzenia roślinnego, pić 0,5 l świeżo wyciśniętego soku z buraka + jabłek, w porcji (1:4), a codziennie na noc pić napar z ziół oczyszczających.

Etap trzeci. Oczyszczenie właściwe lepiej przeprowadzać pod koniec tygodnia (piątek- sobota- niedziele). 1-2 dzień-przez cały dzień pić tylko sok w dowolnej ilości. Gdy chce się jeść -pijcie sok, chce się pić -pijcie sok (burak + jabłka, 1:4).

Podczas dnia jak najwięcej się poruszać, przebywać na świeżym powietrzu (tylko nie należy marznąć i schładzać ciała). Przy silnym uczuciu głodu jeść pieczone jabłka z miodem. Wieczorem przed snem wziąć ciepłą kąpiel (10-15 min.), wypić napar z ziół oczyszczających 3 dzień -rano wypić napar z ziół oczyszczających, następnie w ciągu dnia do godziny 18-ej pić sok ( podczas silnego głodu jeść pieczone jabłka z miodem).Po godzinie 14-ej od czasu do czasu nagrzewać powierzchnię wątroby poduszką elektryczną lub termoforem - tak do godziny 18-ej.O 18-ej przyrządzić mieszankę z 150g oliwy z oliwek i 150g soku z cytryny, 6 plasterków cytryny, ząbek czosnku- rozdrobnić i przełożyć do słoiczka z wieczkiem. Przygotować ciepłą pościel. Jeżeli już wszystko jest przygotowane należy o 18.30 wziąć gorący prysznic, dobrze rozgrzać ciało, wytrzeć do sucha i położyć się do łóżka. O 19.00 wstać, wypić 2 łyżki oliwki i natychmiast popić 2 łykami soku z cytryny, jeśli zbiera się Państwu na wymioty wziąć i ssać plasterek cytryny, jeśli ten stan nie mija, otworzyć słoiczek z czosnkiem i powąchać. Nieprzyjemne uczucie minie. Potem należy znów się położyć i rozgrzewać wątrobę. Za 15 minut znów wypić oliwkę i sok z cytryny.I tak co 15 minut, dopóki nie wypijecie Państwo całej oliwki i całego soku. Jeśli po kolejnej porcji (zwykle po czwartej) nudności nie przechodzą, proszę się ograniczyć do już wypitej. Następnie należy się położyć do łóżka na prawy bok, położyć poduszkę elektryczną lub termofor na wątrobę i oglądać telewizję lub czytać.Jeśli pojawił się niepokój, proszę zażyć zioła rozkurczające. Po 1,5 do 2-3 godzinach rozpocznie się parcie i opróżnianie jelit. Mniej więcej około północy proszę wypić napar z ziół przeczyszczających i położyć się spać.Rano wypijcie napar z ziół przeczyszczających i zjedzcie lekkie śniadanie z produktów roślinnych, owoców i warzyw, można zjeść kaszę na wodzie. Na obiad zupę wegetariańską (jarzynową), na kolację pieczone lub gotowane ziemniaki z dodatkiem z zieleniny, ryż z duszonymi warzywami itp. Od następnego dnia rozszerzajcie menu.

Ile razy należy czyścić wątrobę

Pierwsze czyszczenie jest najtrudniejsze, ponieważ organizm traci dużo sił. Zwykle jest wydalane dużo starej żółci, pleśni, białych nici, zielonych "koreczków" ale kamieni może nie być. To nie oznacza, że oczyszczenie się nie udało. Po prostu wątroba jest silnie zanieczyszczona i podczas kolejnych oczyszczeń pojawiają się kamienie. Drugi oczyszczanie jest już łatwiej przeprowadzić. Powinno się ono odbyć po 3-4 tygodniach, następne oczyszczania proszę przeprowadzać raz na 3 miesiące. Po 5-7 oczyszczaniach można przeprowadzać kurację raz na rok. Czytelnik może zadać słuszne pytanie; po co tak często należy przeprowadzać kurację pierwszych oczyszczeń wątroby. Po to, że ponieważ wątroba składa się z 4-ech części w ciągu jednego zabiegu oczyszczania zdąży się oczyścić tylko jedna część, w ciągu drugiego- druga..., a jeśli zmienią Państwo sposób odżywiania się, to po każdym z oczyszczań będą się z Państwa sypać kamienie jak w kamieniołomach. Kolejne oczyszczania jeszcze są niezbędne dlatego, że kamienie w wątrobie i przewodach żółciowych powoli się osadzały przez wiele lat stając się gładkie, przyjmowały kształt przewodów żółciowych. (Proszę sobie przypomnieć kamienie na plaży oszlifowane przez morską wodę). Dlatego one Państwu nie dokuczają bólami, tylko przeszkadzają wątrobie normalnie funkcjonować.Przeprowadzając oczyszczanie, rozdrabniacie Państwo kamienie, one zaczynają się poruszać ich kształt i położenie się zmienia, swoimi chropowatymi brzegami mogą podrażniać ścianki przewodów żółciowych. W czasie kolejnych oczyszczań kamienie się zmniejszają i następnie są swobodnie wydalane. Jeśli po 2 dniach od czasu pierwszego oczyszczania odczuwacie Państwo ciężkość w wątrobie, po 2 tygodniach należy zabieg oczyszczania powtórzyć. Osoby, które mają usunięty pęcherzyk żółciowy na pewno zapytałyby; A czy mogą one czyścić wątrobę? Nie tylko mogą, ale jest to nawet konieczne.

Odżywianie po oczyszczaniu wątroby

Należy wiedzieć jakie produkty są szkodliwe dla wątroby i wyeliminować je z jadłospisu. Są to; smażone mięso, tłusta ryba, ostre tłuste przekąski (szczególnie zimne), żywność, która jest bogata w skrobię - biała mąka, słodkie pieczywo, ciastka, herbatniki - zatykają tkanki wątroby, a także grzyby. Przy schorzeniach wątroby należy ograniczyć ocet, pieprz, musztardę, rzepę, rzodkiew,warzywa kapustne, wzdymające, smażoną cebulę, kawę, czarna herbatę, kakao.W celu wzmocnienia chorej wątroby należy pić soki (burak + marchew), w porcji 1:4, do 0,5 l dziennie. Wątrobie są niezbędne witaminy A, C, B, K, które w dużej ilości znajdują się w żółtku kurzego jaja, pomidorach, burakach, marchwi, kabaczkach, kalafiorze, winogronie, arbuzie, truskawkach, jabłkach, śliwkach suszonych, przerośniętej pszenicy, dzikiej róży, porzeczkach.Przy procesach zapalnych w wątrobie i pęcherzyku żółciowym jest bardzo pożyteczna " uzdrawiająca kasza", którą się przyrządza w następujący sposób: 100g przerośniętej pszenicy, 100g gotowanych buraków, 100g gotowanej marchwi, 100g suszonych moreli. Wszystko skręcić na maszynce do mięsa, do masy dodać 2 łyżki soku z cytryny i trochę miodu. W smaku masa powinna być przyjemnie kwaskowa. Masło śmietankowe i olej rzepakowy starajcie się Państwo dodawać tylko do gotowych potraw, nie w procesie obróbki kulinarnej. Pierwsze oczyszczenie można przeprowadzić zużywając 150g oliwki, przy kolejnej ilość oleju i soku z cytryny można zwiększyć do 200g. Zamiast picia naparu ziół przeczyszczających, dobrze jest oczyścić jelita, robiąc lewatywę (na 400g przegotowanej wody dodać 2 łyżeczkę soku z cytryny) - to poprawia efekt oczyszczania jelit.

Oczyszczanie wątroby przy pomocy soków warzywnych

Oczyszczenie wątroby przy pomocy oleju i soku z cytryny jest najbardziej skuteczne, ale są osoby, które nie są w stanie wypić oleju, mało tego, one nawet nie znoszą jego zapachu. Co wtedy robić ? Oczyścić wątrobę mieszankami soków warzywnych. Jest to kuracja dłuższa, ale tym niemniej skuteczna. Pozwala ona oczyścić wątrobę i rozpuścić kamienie (jeśli one są).

Instrukcja przeprowadzania kuracji w ciągu 1 dnia

 1. Pić rano, w porze obiadowej i wieczorem 1/2 szklanki gorącej wody, do której należy wycisnąć sok z 1 cytryny.
 2. Pić w ciągu dnia 3-4 razy po 1/2 szklanki mieszanki soków z marchwi buraka z sokiem ze świeżego ogórka, w proporcji 10:3:3, (w ilości 250g + 75g + 75g). Kurację przeprowadzać należy przez 2 tygodnie. W pierwszym roku przeprowadzać 4 kuracje po 14 dni co 3 miesiące, później raz w roku.

Proporcja mieszanki soków (10:3:3) pozwala nie tylko rozpuścić kamienie ale i wyczyścić przewody wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Po konkretne mieszanki na oczyszczenie zapraszam na konsultację on-line lub wizytę do gabinetu.Źródło: http://www.eioba.plZdjęcie: Shutterstock