Ta strona używa Javascript. Proszę włączyć JS w przeglądarce.

Tradycyjna Medycyna Chińska

Tradycyjna Medycyna Chińska jest to wiedza, którą Chińczycy stosują od ponad 3 tysięcy lat i po dziś dzień leczą tymi metodami.

Diagnoza polega na odczytywaniu dolegliwości m.in. na podstawie tętna, koloru skóry, oczu, oraz języka. Jest to bardzo ciekawe podejście, bardzo trafne i zupełnie odmienne od europejskiego.

W chińskiej tradycji zakorzeniło się przekonanie o wpływie sił kosmicznych na życie i zdrowie człowieka. Do tego należy teoria przeciwstawnych, lecz uzupełniających się pierwiastków yin-yang – warunkujących powstanie wszystkiego, teoria pięciu przemian z których powstać miał świat, oraz teorii cyrkulacji w ciele człowieka – krwi Xue i energii życiowej Qi, nieodzownej dla jego życia.

Ciało człowieka jest całością, a poza tym ma bliskie powiązania z otoczeniem zewnętrznym. Tradycyjna Medycyna Chińska opiera się na tym, iż zakłada jedność pomiędzy ciałem a otoczeniem tzw. „integralna całość”. Na ludzkie ciało składa się wiele organów, z których każdy wypełnia inne funkcje. Są one wzajemnie ze sobą powiązane, komplementarne bądź zależne od siebie. Łączą się ze sobą za pomocą kanałów zwanych meridianami i to one stanowią drogi komunikacji pomiędzy głównymi narządami wewnętrznymi. Terapeuci Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zaobserwowali również związek pomiędzy chorobami, a porą dnia. Dolegliwości mogą stać się łagodniejsze bądź bardziej dokuczliwe w zależności od tego, czy jest wczesny poranek, późne popołudnie, czy też noc. Stworzyli zegar pracy narządów, który wygląda tak:

 • Dzień rozpoczyna się od maksimum płuc 3-5 rano, wtedy kiedy wzmaga się oddychanie, dzięki czemu człowiek powoli budzi się ze snu.
 • Między 5-7 rano, najefektywniej pracuje jelito grube. Jest to odpowiednia pora do oczyszczenia organizmu z niepotrzebnych resztek, czyli czas na wypróżnienie.
 • W czasie 7-9 rano maksimum osiąga żołądek. Wydziela najwięcej soków trawiennych - wtedy siła trawienia jest najwyższa. Powinniśmy wtedy zjadać solidne śniadania. Im późniejsze popołudnie, tym efektywność trawienia tego organu spada.
 • Trzustka pracuje najwydajniej w godzinach 9-11. W związku z tym, w tym przedziale czasowym można ewentualnie zjeść coś słodkiego. Ilość wydzielonej insuliny i enzymów wystarczy do strawienia i spalenia tego pokarmu.
 • Maksymalna efektywność serca przypada od 11-13, kiedy swobodnie zaopatruje w krew mózg i mięśnie. W tym przedziale czasowym organizm osiąga najwyższą wydolność, zarówno fizyczną jak i umysłową. Jeśli serce jest przeciążone, pogarsza się krążenie i zmniejsza się ilość tlenu dostarczanego do tkanek.
 • Czas między 13-15 to okres maksimum jelita cienkiego. W tym czasie najlepiej wchłaniają się substancje odżywcze, które są pozyskane ze strawionego pokarmu. Im bliżej wieczora, tym ten proces bardziej zanika. Dlatego też, jeśli zjemy główny posiłek późnym wieczorem,to niezbyt dobrze się nie wyśpimy.
 • Pęcherz moczowy ma swoje maksimum w godzinach 15-17. Jeżeli w tym czasie wzmaga się wydalanie moczu, to prawdopodobnie ma on zbyt mało energii, jest wychłodzony i osłabiony.
 • Od 17-19 przypada największa aktywność nerek, a na następnie od 19-21 funkcja krążenia krwi. Jeśli w tym czasie odczuwa się zimno, oznacza to zaburzenia krążenia, czyli zmniejszenie z jakiegoś powodu przepływu energii.
 • W godzinie 19-21 żołądek osiąga minimalną wydolność. Z tego też powodu nie zaleca się spożywania ciężkich i obfitych kolacji.
 • Natomiast trzustka w godzinach 21-23 odpoczywa i nie powinno się jej obciążać żadnym słodkim jedzeniem. Zmuszanie wtedy tego organu do wydzielania insuliny może powodować przeciążenie, a w skutku doprowadzić do cukrzycy.

Należy uważać na godziny minimum osierdzia i krążenia, które to jest w przedziale czasowym od 7-9 rano oraz na czas minimum serca, czyli od 23-1 w nocy. Ze statystyk wynika, że w tych godzinach występuje najwięcej zawałów! Pomiędzy 21-23 swoje maksimum ma tak zwany Potrójny Ogrzewacz, który jest połączeniem pięciu organów, w jego skład wchodzą:

 • Górny Ogrzewacz - Serce i Płuca,
 • Środkowy - Trzustka i Wątroba,
 • Dolny - Nerki.

Potem zostaje nam jeszcze aktywność pęcherzyka żółciowego, który maksimum osiąga od 23-1 oraz wątroby 1-3 nad ranem - wtedy ona się najlepiej regeneruje. Jeśli człowiek ma niespokojny sen i budzi się w tych godzinach to znaczy, że trzeba oczyścić wątrobę i ją zregenerować. Zatem, co zrobić, aby być zdrowym? Należy się stosować do praw jakie rządzą w naturze, w tym do reguł tak zwanego zegara biologicznego! Podczas swojej pracy posługuję się metodami leczniczymi wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej takimi jak:

 • ziołolecznictwo
 • odżywianie według TMC.
 • diagnoza z języka